MEDLEMMER

Folketingets Tværpolitiske Netværk for Verdensmålene for Bæredygtig Udvikling arbejder på tværs af alle Folketingets partier både på det nationale og internationale område. Netværket har eksisteret siden 2017. 

FORMANDSKAB
Kristian_Jensen-Fotograf_Steen_Brogaard.
Kristian Jensen

Formand
Medlem (V)
E-mail: kristian.jensen@ft.dk

Mette Gjerskov
SOCIALDEMOKRATIET
Annette_Lind-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Annette Lind

Medlem (S)

E-mail: annette.lind@ft.dk 

Ane_Halsboe-Jørgensen-Fotograf_Steen_Bro
Ane Halsboe-Jørgensen
Daniel Toft Jakobsen
Christian Rabjerg Madsen
Nick Hækkerup

Medlem (S)

E-mail: jm@jm.dk

Rasmus Horn Langhoff
Lea Wermelin
Flemming Mortensen
Birgitte_Vind-Fotograf_Steen_Brogaard.jp
Birgitte Vind

Medlem (S)
E-mail: birgitte.vind@ft.dk

Jesper_Petersen-Fotograf_Steen_Brogaard.
Jesper Petersen

Medlem (S)
E-mail: jesper.petersen@ft.dk

Magnus_Heunicke - Fotograf Steen_Brogaar
Magnus Heunicke

Medlem (S)
E-mail: sum@sum.dk

Julie Skovsby

Medlem (S)

E-mail: 
christian.rabjerg.madsen@ft.dk

Medlem (S)
E-mail: 
flemming.m.mortensen@ft.dk

Peter Hummelgaard
Thomsen
Rasmus Prehn

Medlem (S)
E-mail: ministeren@bm.dk

Medlem (S)
E-mail: udviklingsministeren@um.dk

Troels Ravn

Medlem (S)
E-mail: Troels.Ravn@ft.dk

Simon_Kollerup.jpg
Simon Kollerup

Medlem (S)
E-mail: min@em.dk

Bjarne_Laustsen.jpg
Orla_Hav-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Bjarne Laustsen
Orla Hav

Medlem (S)
E-mail: bjarne.laustsen@ft.dk

Medlem (S)
E-mail: orla.hav@ft.dk

Anne_Paulin-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Anne Paulin

Medlem (S)
E-mail: anne.paulin@ft.dk

Jens_Joel.jpg
Kasper_Sand_Kjaer-Fotograf_Steen_Brogaar
Jens Joel
Kasper Sand Kjær

Medlem (S)
E-mail: jens.joel@ft.dk

Medlem (S)
E-mail: kasper.kjaer@ft.dk

RADIKALE VENSTRE
Martin Lidegaard

Medlem (RV)
E-mail: martin.lidegaard@ft.dk

Ida Auken

Medlem (RV)
E-mail: ida.auken@ft.dk

Anne_Sophie_Callesen-Fotograf_Steen_Brog
Anne Sophie Callesen

Medlem (RV)
E-mail: anne.sophie.callesen@ft.dk

SOCIALISTISK FOLKEPARTI
Lisbeth_Bech_Poulsen-Fotograf_Steen_Brog
Lisbeth Bech Poulsen

Medlem (SF)
E-mail: lisbeth.poulsen@ft.dk

Halime_Oguz-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Halime Oguz

Medlem (SF)
E-mail: halime.oguz@ft.dk

Pia_Olsen_Dyhr-Fotograf_Steen_Brogaard.j
Pia Olsen Dyhr

Medlem (SF)
E-mail: sfsekr@ft.dk

Signe_Munk-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Signe Munk

Medlem (SF)
E-mail: signe.munk@ft.dk

ENHEDSLISTEN
Søren Egge Rasmussen

Medlem (EL)
E-mail: soren.egge.rasmussen@ft.dk

Christian Juhl

Medlem (EL)
E-mail: christian.juhl@ft.dk

Mai_Villadsen-Fotograf_Steen_Brogaard.jp
Mai Villadsen

Medlem (EL)
E-mail: mai.villadsen@ft.dk

Soren_Sondergaard-Fotograf_Steen_Brogaar
Søren Søndergaard

Medlem (EL)
E-mail: soren.sondergaard@ft.dk

ALTERNATIVET
Uffe Elbæk

Medlem (ALT)
E-mail: uffe.elbaek@ft.dk

Susanne_Zimmer-Fotograf_Steen_Brogaard.j
Susanne Zimmer

Medlem (ALT)
E-mail: susanne.zimmer@ft.dk

Rasmus_Nordqvist-Fotograf_Steen_Brogaard
Rasmus Nordqvist

Medlem (ALT)
E-mail: rasmus.nordqvist@ft.dk

Torsten_Gejl-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Torsten Gejl

Medlem (ALT)
E-mail: torsten.gejl@ft.dk

Mira_Issa_Bloch-Fotograf_Folketinget.jpg
Mira Issa Bloch

Medlem (ALT)
E-mail: mira.bloch@ft.dk

DET KONSERVATIVE FOLKEPARTI
Mette Abildgaard
Mette Abildgaard

Medlem (K)
E-mail: mette.abildgaard@ft.dk

Naser_Khader-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Naser Khader

Medlem (K)
E-mail: naser.khader@ft.dk

Mona_Juul-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Mona Juul

Medlem (K)
E-mail: mona.juul@ft.dk

Katarina_Ammitzboell-Fotograf_Steen_Brog
Katarina Ammitzbøll

Medlem (K)
E-mail: katarina.ammitzboll@ft.dk

Birgitte_Bergman-Fotograf_Steen_Brogaard
Birgitte Bergman

Medlem (K)
E-mail: birgitte.bergman@ft.dk

Marcus_Knuth-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Marcus Knuth

Medlem (K)
E-mail: marcus.knuth@ft.dk

DANSK FOLKEPARTI
Karina Adsbøl
Karina Adsbøl

Medlem (DF)
E-mail: karina.adsbol@ft.dk

Mette_Hjermind_Dencker-Fotograf_Steen_Br
Mette Hjermind
Deckner
Jens_Henrik_Thulesen_Dahl-Fotograf_Steen
Jens Henrik Thulesen
Dahl

Medlem (DF)

E-mail: dfjeht@ft.dk

VENSTRE
Michael Aastrup Jensen
Jane Heitman

Medlem (V)

Medlem (V)
E-mail: Jane.Heitmann@ft.dk

Mads Fuglede

Medlem (V)
E-mail: mads.fuglede@ft.dk

Thomas_Danielsen-Fotograf_Steen_Brogaard
Thomas Danielsen

Medlem (V)
E-mail: thomas.danielsen@ft.dk

Heidi_Bank-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Heidi Bank

Medlem (V)
E-mail: heidi.bank@ft.dk

Marie_Bjerre-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Marie Bjerre

Medlem (V)
E-mail: marie.bjerre@ft.dk

Jakob_Ellemann-Jensen-Fotograf_Steen_Bro
Jacob Ellemann-Jensen
Torsten_Schack_Pedersen-Fotograf_Steen_B
Torsten Schack
Pedersen

Medlem (V)
E-mail: torsten.schack.pedersen@ft.dk

Bertel_Haarder.jpg
Bertel Haarder

Medlem (V)
E-mail: bertel.haarder@ft.dk

Hans_Andersen-Fotograf_Steen_Brogaard.jp
Hans Andersen

Medlem (V)
E-mail: hans.andersen@ft.dk

Carsten_Kissmeyer-Fotograf Steen_Brogaar
Carsten Kissmeyer

Medlem (V)
E-mail: carsten.kissmeyer@ft.dk

Jan_E_Jorgensen-Fotograf_Steen_Brogaard.
Jan E. Jørgensen

Medlem (V)
E-mail: jan.e@ft.dk

Lars_Christian_Lilleholt-Fotograf_Steen_
Lars Christian Lilleholt

Medlem (V)
E-mail: lars.lilleholt@ft.dk

Erling_Bonnesen.jpg
Erling Bonnesen

Medlem (V)
E-mail: verbo@ft.dk

Louise_Schack_Elholm-Fotograf_Steen_Brog
Louise S. Elholm

Medlem (V)
E-mail: louise.elholm@ft.dk

Karsten_Lauritzen-Fotograf_Steen_Brogaar
Karsten Lauritzen

Medlem (V)
E-mail: karsten.lauritzen@ft.dk

Fatma_Oktem-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Fatma Øktem 

Medlem (V)
E-mail: fatma.oktem@ft.dk

Liberal Alliance 
Ole_Birk_Olesen-Fotograf_Steen_Brogaard.
Ole Birk Olesen

Medlem (LA)
E-mail: ole.birk@ft.dk

Nye Borgerlige
Peter_Seier_Christensen-Fotograf_Steen_B
Peter Seier Christensen 

Medlem (NB)
E-mail: peter.christensen@ft.dk

INUIT ATAQATIGIIT
Aaja Chemnitz Larsen

Medlem (IA)
E-mail: aaja.larsen@ft.dk